DRC-0406-470K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-470K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-470K-UL
Description
FIXED IND 47UH 550MA 760 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 760mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance (DCR)
760mOhm Max
Series
Q @ Freq
70 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
7.8MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)