DRC-0406-331J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-331J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-331J-UL
Description
FIXED IND 330UH 250MA 2.2 OHM TH
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 250 mA 2.2Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
DRC-0406-331J-UL Models
DC Resistance (DCR)
2.2Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
2.2MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)