DRC-0406-151J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-151J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-151J-UL
Description
FIXED IND 150UH 350MA 1.3 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 1.3Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0406-151J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.3Ohm Max
Series
Q @ Freq
65 @ 796kHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)