3SE52120CK60
DigiKey Part Number
3473-3SE52120CK60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SE52120CK60
Description
SWITCH LIMIT DPST 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch DPST-NO/NC Chassis Mount
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Manufacturer
Siemens
Actuator Type
Side Rotary, Adjustable Roller
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
DPST-NO/NC
Mechanical Life
15,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Electrical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
120 V