3RT20361AC24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 51 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20361AC24
DigiKey Part Number
3473-3RT20361AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20361AC24
Description
CONTACTOR S2 50A 24VAC SCREW 2NO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Coil Voltage
24VAC
Release Time
18 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
188VA
Contact Rating (Current)
51 A