MWSA0603S-3R3MT
DigiKey Part Number
3442-MWSA0603S-3R3MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3442-MWSA0603S-3R3MTCT-ND - Cut Tape (CT)
3442-MWSA0603S-3R3MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWSA0603S-3R3MT
Description
FIXED IND 3.3UH 8.5A 22 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 22mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MWSA0603S-3R3MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)