SMAJ36CA
DigiKey Part Number
5399-SMAJ36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-SMAJ36CACT-ND - Cut Tape (CT)
5399-SMAJ36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ36CA
Description
36V 40V 58.1V 6.9ASMA(DO-214AC)
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V