SX2B16.000F0810F30
DigiKey Part Number
5852-SX2B16.000F0810F30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX2B16.000F0810F30
Description
CRYSTAL 16.0000MHz 8pF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Frequency Tolerance
±10ppm