TSW-150-08-G-T
DigiKey Part Number
612-TSW-150-08-G-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-150-08-G-T
Description
CLASSIC PCB HEADER STRIPS, 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 150 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-150-08-G-T Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C