SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR
SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR
SEARAY
SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
SAM15078TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM15078CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 400P SMD GOLD
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM-50-03.0-S-08-2-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
8
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
8mm, 9mm, 9.5mm, 10.5mm, 11mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.220" (5.59mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)