SEAF8-10-05.0-S-08-2-K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Samtec Inc.
In Stock: 158
Datasheet
80 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
SEAF8-10-05.0-S-08-2-K
SEAF8-10-05.0-S-08-2-K
SEARAY
SEAF8-10-05.0-S-08-2-K
DigiKey Part Number
SAM11668-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF8-10-05.0-S-08-2-K
Description
CONN HD ARRAY RCPT 80P SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF8-10-05.0-S-08-2-K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)