SEAF-50-06.5-L-08-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-06.5-L-08-2-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-06.5-L-08-2-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAF-50-06.5-L-08-2-A-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-06.5-L-08-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-06.5-L-08-2-A-K-TR Models
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm
Height Above Board
0.258" (6.55mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)