SEAF-50-05.0-S-08-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-05.0-S-08-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-05.0-S-08-1-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-05.0-S-08-1-A-K-TR
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-05.0-S-08-1-A-K-TR Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 11.5mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm
Height Above Board
0.199" (5.05mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)