QFSS-026-04.25-H-D-PC4
DigiKey Part Number
SAM8167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-026-04.25-H-D-PC4
Description
CONN RCPT 52POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 (52 + 8 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QFSS-026-04.25-H-D-PC4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
60 (52 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)