QFSS-026-04.25-H-D-PC4 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SAM8167-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | QFSS-026-04.25-H-D-PC4 |
Description | CONN RCPT 52POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | QFSS-026-04.25-H-D-PC4 Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Samtec Inc. | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 11mm |
Number of Positions 60 (52 + 8 Power) | Height Above Board 0.278" (7.06mm) |
Pitch 0.025" (0.64mm) | Base Product Number |