PCIE-064-02-F-D-EMS2
PCIE-064-02-F-D-EMS2
PCIE-064-02-F-D-EMS2
DigiKey Part Number
SAM9741-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-064-02-F-D-EMS2
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCIE-064-02-F-D-EMS2 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Locking Ramp
Series
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Packaging
Tube
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
64
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch
0.039" (1.00mm)