Image for LTMM-120-02-L-D is not available
LTMM-120-02-L-D
DigiKey Part Number
LTMM-120-02-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMM-120-02-L-D
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTMM-120-02-L-D Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C