Image for LTMM-120-02-G-D-LC is not available
LTMM-120-02-G-D-LC
DigiKey Part Number
LTMM-120-02-G-D-LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMM-120-02-G-D-LC
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
LTMM-120-02-G-D-LC Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Features
Board Lock, Keying Slot
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C