LTMM-120-02-F-D
DigiKey Part Number
LTMM-120-02-F-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMM-120-02-F-D
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTMM-120-02-F-D Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C