Image for ESD-112-G-24 is not available
ESD-112-G-24
DigiKey Part Number
ESD-112-G-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD-112-G-24
Description
CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Elevated Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD-112-G-24 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.400" (10.16mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Circular
Number of Rows
2
Contact Material
Beryllium Copper
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)