ERF5-050-01-L-D-RA-TR
DigiKey Part Number
SAM13505TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13505CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13505DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERF5-050-01-L-D-RA-TR
Description
CONN SOCKET 100POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERF5-050-01-L-D-RA-TR Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.187" (4.75mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)