EHT-120-01-S-D-SM-LC-TR
DigiKey Part Number
EHT-120-01-S-D-SM-LC-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHT-120-01-S-D-SM-LC-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
EHT-120-01-S-D-SM-LC-TR Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.370" (9.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Board Lock, Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A