EHT-120-01-S-D-RA
DigiKey Part Number
SAM8561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHT-120-01-S-D-RA
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
EHT-120-01-S-D-RA Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A