CL03A105KP3NSNC
DigiKey Part Number
1276-6795-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-6795-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-6795-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL03A105KP3NSNC
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL03A105KP3NSNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)