TBP03R1-350-03GR
DigiKey Part Number
2223-TBP03R1-350-03GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03R1-350-03GR
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP03R1-350-03GR Models
Category
Current - IEC
7A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Packaging
Box
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
3
Features
Notch Guide
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
90°, Right Angle
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.284" (7.21mm)