Image for TB004-750-03GR is not available
TB004-750-03GR
DigiKey Part Number
2223-TB004-750-03GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-750-03GR
Description
3 POLES, SCREW TYPE, HORIZONTAL,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB004-750-03GR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.295" (7.50mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V