SPG162-56
DigiKey Part Number
2223-SPG162-56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG162-56
Description
TEG, 4.4 V / 3.68 A OUTPUT, 56 X
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 16.2W @ 27°C 3.68 A 300°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPG162-56 Models
Category
Height
4.50mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
3.68 A
Part Status
Active
Voltage - Max
4.4 V
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Resistance
1.19 Ohms
Size / Dimension
Square - 56.00mm L x 56.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
16.2W @ 27°C