PT01-D120D-B104
DigiKey Part Number
2223-PT01-D120D-B104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT01-D120D-B104
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
EDA/CAD Models
PT01-D120D-B104 Models
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.492" x 0.394" Face (12.50mm x 10.00mm)