MPB01-1C33-S-D
DigiKey Part Number
2223-MPB01-1C33-S-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPB01-1C33-S-D
Description
SPDT, THROUGH HOLE, 3.3 MM PUSH,
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPB01-1C33-S-D Models
Category
Current Rating (Amps)
14mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Round, Plunger
Packaging
Bag
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
White
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C