CP1062-268 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Tark Thermal Solutions
In Stock: 0
Datasheet
TEC (Thermoelectric Cooler) 0.9W @ 27°C 1 A 150°C
How to Select a Peltier Module
CP1062-268
DigiKey Part Number
2223-CP1062-268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP1062-268
Description
PELTIER, 6.2 X 6.2 X 2.68 MM, 1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CP1062-268 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.68mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
2
Series
Current - Max
1 A
Packaging
Box
Voltage - Max
1.4 V
Part Status
Active
Resistance
1.04 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Square - 6.20mm L x 6.20mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
0.9W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C