CFM-4020CF-035-114-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-4020CF-035-114-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-4020CF-035-114-20
Description
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 40mm L x 40mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 4.4 CFM (0.123m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
11.4dB(A)
Series
Power (Watts)
450 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
4.4 CFM (0.123m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Static Pressure
0.060 in H2O (14.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C