63PEV56M10X10.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 953
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2,079
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 4
Chemi-Con
In Stock: 500
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 426
Cornell Dubilier Knowles
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
63PEV56M10X10.5
DigiKey Part Number
63PEV56M10X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
63PEV56M10X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
63PEV56M10X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PEV56M10X10.5
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63PEV56M10X10.5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C