25MU105MA23216
DigiKey Part Number
1189-2520-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2520-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2520-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25MU105MA23216
Description
CAP FILM 1UF 20% 25VDC 1206
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 25V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25MU105MA23216 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
25V