25MF155KA23216
DigiKey Part Number
1189-25MF155KA23216TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-25MF155KA23216CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-25MF155KA23216DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25MF155KA23216
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 25VDC 1206
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 63V Polymer, Metallized 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - DC
63V