16MU105MA23216
DigiKey Part Number
1189-16MU105MA23216TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-16MU105MA23216CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-16MU105MA23216DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU105MA23216
Description
CAP FILM 1UF 20% 16VDC 1206
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16MU105MA23216 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
16V