160MXG2200MEFCSN30X45
DigiKey Part Number
1189-3808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160MXG2200MEFCSN30X45
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
160MXG2200MEFCSN30X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.35 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C