32K722-500E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol RF
In Stock: 97
Datasheet
Cinch Connectivity Solutions Johnson
In Stock: 57
In Stock: 98
In Stock: 312
In Stock: 67
In Stock: 0
In Stock: 191
Huber+Suhner, Inc.
In Stock: 2
Huber+Suhner, Inc.
Amphenol SV Microwave
In Stock: 997
Würth Elektronik
In Stock: 143
Würth Elektronik
In Stock: 136
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Solder
32K722-500E3
DigiKey Part Number
1868-1217-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
32K722-500E3
Description
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Extended Insulation
Packaging
Bulk
Housing Color
Gold
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Stainless Steel
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
480 V
Mounting Feature
Flange
Mating Cycles
500
Fastening Type
Threaded
Base Product Number
Frequency - Max
18 GHz