EDZVFHT2R2.4B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R2.4BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R2.4BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R2.4BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R2.4B
Description
DIODE ZENER 2.4V 150MW EMD2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 150 mW ±4.17% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R2.4B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±4.17%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Supplier Device Package
EMD2
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms