BU33JA2DG-CTR
DigiKey Part Number
846-BU33JA2DG-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BU33JA2DG-CCT-ND - Cut Tape (CT)
846-BU33JA2DG-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33JA2DG-CTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
PSRR
68dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.155V @ 100mA