LM140LAH-15 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-LM140LAH-15-ND |
Manufacturer | National Semiconductor |
Manufacturer Product Number | LM140LAH-15 |
Description | IC REG LINEAR 15V 100MA TO3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 3 mA |
Packaging Bulk | Current - Supply (Max) 4.5 mA |
Part Status Active | PSRR 72dB (120Hz) |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Max) 35V | Package / Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V | Supplier Device Package TO-3 |
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A |