IPP80N06S4L07AKSA2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 4,573
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 214
Datasheet
IXYS
In Stock: 14
STMicroelectronics
In Stock: 0
N-Channel 60 V 80A (Tc) 79W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N06S4L07AKSA2
DigiKey Part Number
IPP80N06S4L07AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N06S4L07AKSA2
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5680 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.7mOhm @ 80A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 40µA