IPP80N06S4L07AKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,856
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 4,449
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 321
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
IXYS
In Stock: 214
Nexperia USA Inc.
In Stock: 183
N-Channel 60 V 80A (Tc) 79W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N06S4L07AKSA1
DigiKey Part Number
IPP80N06S4L07AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N06S4L07AKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5680 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C