SSA-2-500A
DigiKey Part Number
696-SSA-2-500A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSA-2-500A
Description
CURRENT SENSOR SHUNT 500A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 500A 1 Channel Shunt Bidirectional Module
Category
Frequency
300kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.2%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
1.6µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
40mA (Typ)
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C