101-100KX
DigiKey Part Number
696-1548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101-100KX
Description
RES 100K OHM 0.01% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Series
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.252" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)