RV1S9260ACCSP-10YV#SC0
DigiKey Part Number
559-RV1S9260ACCSP-10YV#SC0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1S9260ACCSP-10YV#SC0
Description
OPTOISOLTR 5KV PUSH PULL 5-LSSO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 15Mbps Push-Pull, Totem Pole 5000Vrms 1 Channel 50kV/µs CMTI 5-LSSO
Category
Data Rate
15Mbps
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
60ns, 60ns
Packaging
Strip
Rise / Fall Time (Typ)
5ns, 5ns
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.55V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
20mA
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
50kV/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
5-SMD, Gull Wing
Output Type
Push-Pull, Totem Pole
Supplier Device Package
5-LSSO
Current - Output / Channel
10 mA