ISL8016IR18Z
DigiKey Part Number
ISL8016IR18Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL8016IR18Z
Description
IC REG BUCK 1.8V 6A 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
ISL8016IR18Z Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
525kHz ~ 3.9MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
2.7V