ISL8016IR12Z-T7A
DigiKey Part Number
ISL8016IR12Z-T7ATR-ND - Tape & Reel (TR)
ISL8016IR12Z-T7ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL8016IR12Z-T7A
Description
IC REG BUCK 1.2V 6A 20QFN
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISL8016IR12Z-T7A Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
525kHz ~ 3.9MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
20-QFN (3x4)
Voltage - Input (Min)
2.7V