ISL8016IR12Z-T7A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ISL8016IR12Z-T7A |
Description | IC REG BUCK 1.2V 6A 20QFN |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ISL8016IR12Z-T7A Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Current - Output |
Part Status Obsolete | Frequency - Switching 525kHz ~ 3.9MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Voltage - Input (Min) 2.7V | Base Product Number |