CS82C54-10Z
DigiKey Part Number
CS82C54-10Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS82C54-10Z
Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28-LCC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable Timer IC 10MHz 28-PLCC (11.51x11.51)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS82C54-10Z Models
Category
Current - Supply
10 mA
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tube
Package / Case
28-LCC (J-Lead)
Part Status
Active
Supplier Device Package
28-PLCC (11.51x11.51)
Type
Programmable Timer
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
10MHz
Base Product Number
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V