AT25SF041-SHD-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 3,665
Datasheet
Similar
In Stock: 29,165
Datasheet
Winbond Electronics
FLASH - NOR Memory IC 4Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC
AT25SF041-SHD-T
DigiKey Part Number
1265-1130-2-ND - Tape & Reel (TR)
1265-1130-1-ND - Cut Tape (CT)
1265-1130-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT25SF041-SHD-T
Description
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Mfr
Clock Frequency
104 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5µs, 2.5ms
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)